skip navigation

    Buffalo Rec Soccer

    BUFFALO, MN

    Click here to Register

    TIGER REC SOCCER

    DELANO, MN

    Registration is Open!

    APPAREL STORE

    SQUAD LOCKER

    Get Your Fan-Wear Here!

    MVP Camps

    Buffalo and Delano

    COMPETITIVE TRAVEL SOCCER REGISTRATION

    A few spots left for some ages

    Tryouts

    2020 Higher Level Teams

    Register Today


    2018 Buffalo Recreation Registration Information

    WRIGHT COUNTY SOCCER CLUB provides Recreational Soccer for girls ages 4-17 and boys ages 4-14. This is the same program that has served Buffalo and the surrounding communities for the past 20 years.

    COST AND REGISTRATION?  Online early bird registration fees are 99.00 per player with a maximum of $260.00 per family.  Early Bird registration expires on March 15th.  Registration runs through April 30th.   

    HOW LONG IS THE SEASON?  May through the end of July.  

    WHERE ARE GAMES PLAYED? Bentfield Mills Soccer Complex located in Buffalo.  

    WHEN ARE PRACTICES?  For U8 and above, dates and times are determined by the Volunteer Coach of each team.  For U4 and U6, practices are held before their weekly game.  

    WHAT DIVISION WILL MY SON/DAUGHTER BE ON?  Divisions are determined by their current school grade at the time of registration...

    • U4:              Pre K  (must be age 4 by April 1st, 2019)
    • U6:              K & Pre K  
    • U8:              1st & 2nd Grades
    • U10:            3rd & 4th Grades
    • U13 Girls:    5th & 6th Grades
    • U14 Boys:    5th - 8th Grades
    • U17 Girls:    7th - 11th Grades

    WHAT NIGHTS ARE GAMES PLAYED ON? Games are played Monday through Thursday, with Saturday games for some divisions while school is still in session.  Those are listed below…

    • U4 Girls:    Thursday (6:30 or 7:30)
    • U4 Boys:    Wednesday (6:30 or 7:30)
    • U6 Girls:    Thursday (6:30 or 7:30)
    • U6 Boys:    Wednesday (6:30 or 7:30)
    • U8 Girls:    Monday (6:30, 7:30, 8:30) - may have Saturday games
    • U8 Boys:    Tuesday (6:30, 7:30 or 8:30) - may have Saturday games
    • U10 Girls:  Monday (6:30, 7:45) - may have Saturday games 
    • U10 Boys:  Tuesday (6:30, 7:45) - may have Saturday games
    • U13 Girls:  Tuesday (6:30, 8:00)
    • U14 Boys:   Tuesday (6:30, 7:45, 9:00) - may have Saturday games
    • U17 Girls:   Monday (6:30, 8:00) - may have Saturday games

    YEAR END TOURNAMENT! July 22nd - July 27th (For U8 and above)

    CONSIDER BECOMING A COACH!  Our Recreation program would not be able to run without the assistance of volunteer family members. Please consider coaching! 

    WHAT IS THE COMMITMENT LEVEL? Wright County Recreation Soccer Program is just that, a recreation soccer environment.  We are here to have fun while learning and playing the game of soccer.  Every player participates equally.  


    Siteheader

    Wright County Soccer News!

    GU14 C2 Fall State Champs

    By Tate Moser 10/30/2018, 7:45am CDT

    • Thye GU14 C2, coached by Dan Menk, beat Owatonna 3-1 in the final after advancing with a 2-0 win over South East Minneapolis and a tie against River Falls.

    Back row: Coach Menk, Chloe Tesmer, Grace Panek, Annika Gibson, Abby Menk, Leah Halderson, Julia Gibson, Elyse Branger

    Front Row: Izzy Rautiola, Julia Anderson, Nadia Slavec, Victoria Viteri, Lucy Paul, Celia Zrust, Peyton Anderson

    Missing: Jamie Porter, Gigi Slavec, Hannah Williams, Emma Grover

    BU11 C2 Fall State Champs

    By Tate 10/30/2018, 7:30am CDT

    The BU11 C2, coached by Jason Scott, outlasted Rochester in the final game on PKs. They reached the final by beating a tough Hudson team in the semi finals 6-5.

    Back Row: Charlie Georges, Andrew Menk, Brandon Rodenwald, Coach Scott, Hunter Seijdel, Jacob Hahessy, Asher Faatz, Elijah Soukup

    Front Row: Evan Phillips, Gavyn Towne, Hunter Scott, Brady Schultz

    Missing: Jacob Barta

    GU11 C2 Fall State Champions

    By Tate 10/30/2018, 7:30am CDT

    The GU11 C2, coached by Erika Doimer, beat Rochester 2-0 in the final. The GU11s had a perfect record in bracket play, beating Hudson 3-0 and Rochester 2-1 to reach the final.

    Back Row: Coach Reineck, Katherine Donlan, Aubrey Barton, Hayden Arvola, Eva Viteri, Ryelee Ash, Cedar Otto, Coach Doimer

    Front Row: Kamryn Moser, Catherine Reineck, Audyn Molesky, Maren Brockopp, Kennedy Herrboldt

    Missing: Kendra Harris

    |